Czym jest Joga?

energia wyższych stanów świadomości

divider-free-img.png

Ważne pytanie

Czym jest Joga?

Joga to połączenie, umiejętność godzenia różnych czynności to równowaga.

“Joga to połączenie ciała, umysłu, inteligencji z głębinami duszy”
B.K.S. Iyengar

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar był jednym z najwybitniejszych nauczycieli jogi na świecie. Urodził się na południu Indii w 1918 roku. Od szesnastego roku praktykuwał jogę. Przed nim całe pokolenia mistrzów na przestrzeni tysięcy lat zgłębiali jej tajniki w odosobnionych miejscach. Twórcą jogi jest Patanjali który napisał Joga – sutry w 200 r. przed Chrystusem.

B.K.S. Iyengar usystematyzował tę wiedzę i odsłonił tajemnicę w jaki sposób może praktykować jogę przeciętny człowiek.Jego uczniowie wybudowali w Punie Instytut, w którym On oraz Jego dzieci Prashant, Geeta nauczają ludzi z całego świata.

Mamy zatem cudowną sposobność poznania jak wzmocnić się na poziomie fizycznym i psychicznym. Opracowane zestawy ćwiczeń – pozycji dają stabilność, zdrowie i lekkość. Pranayama (ćwiczenia oddechowe) dotleniają, oczyszczają emocje, regulują ciśnienie krwi. W metodzie opracowanej przez B.K.S. Iyengara występuje niespotykana dokładność, precyzja ruchu, dlatego początkowo praca z nauczycielem jest konieczna.
Prowadzi ona do uważności i koncentracji, do stabilności ciała i umysłu. W metodzie tej są używane pomoce: pasek, kostka, koc, mata, krzesło, lina – po to by zabezpieczyć ciało przed urazami. B.K.S. Iyengar w swoim instytucie w Punie wraz z innymi doświadczonymi nauczycielami prowadzi jogę terapeutyczną. Do klasy medycznej przybywają ludzie z poważnymi problemami zdrowotnymi. Często wspólna praca – praktyka przynosi zdrowie i nową jakość życia.

O zajęciach

Zalecenia dla wykonujących asany (na podstawie “Światła jogi” B.K.S. Iyengara)

 • Praktyka jogi to praktyka długoletnia – wymagane cechy charakteru – wiara, wytrwałość, konsekwencja, dyscyplina wewnętrzna.
 • Do wykonywania asan (pozycji) najlepiej przystępować z pustym żołądkiem (po obfitym posiłku należy odczekać cztery godziny).
 • Kąpiel przed i po asanach odświeża ciało i umysł.
 • Należy zgłosić nauczycielowi istotne problemy zdrowotne.
 • Podczas wykonywania ćwiczeń nie powinno się odczuwać napięcia w twarzy, oczach, uszach ani w oddychaniu.
 • Początkowo ćwiczymy z otwartymi oczami – możesz je zamykać dopiero gdy opanujesz asanę.
 • Podczas praktyki ciało jest aktywne, mózg bierny, obserwujący i czujny.
 • Oddychamy nosem, nie ustami, nie wstrzymujemy oddechu.
 • Osoby cierpiące na odklejanie siatkówki oka nie wykonują pozycji odwróconych.
 • Podczas ciąży przez pierwsze trzy miesiące w sposób zmodyfikowany można wykonywać pozycje-jednak bez napinania brzucha-należy zgłosić ten stan. Baddha-konasana i uparistha-konasana mogą być praktykowane przez całą ciążę.
 • Po trzech miesiącach po porodzie można przystępować do praktyki.

Błędna praktyka wywołuje złe samopoczucie.
Prawidłowe wykonywanie pozycji przynosi uczucie lekkości w ciele, rześkość, radość i zdrowie.

Praktyka jogi przywraca pierwotne uczucie miary i proporcji. Sprowadzeni do własnego ciała, uczymy się na nim grać próbując wydobyć maksymalny rezonans i harmonię.

Precyzja, subtelność i piękno metody Iyengara przywodzi na myśl wizję doskonałości i niewinności pierwszego człowieka.

Praktykując jogę przekonujemy się, że większość naszych zasadniczych życiowych postaw ma swoje fizyczne odpowiedniki w ciele. Joga wyrównuje prawą i lewą stronę ciała do stopnia, w którym wychwytujesz nawet subtelne różnice.

Wytrwałość można osiągnąć rozciągając się w różnych  pozycjach jogi przez wiele minut. Spokój psychiczny jest następstwem cichego, jednostajnego oddychania oraz akceptacji wszystkiego w sobie i w świecie zewnętrznym.

divider-free-img.png

żegluj w świat
JOGI

Połącz wakacje swoich marzeń z głęboką wewnętrzną podróżą, która jest naprawdę potężna, niezapomniana, radosna i wyjątkowa. Nasza strona YogaSailing.eu pozwoli ci skorzystać z  rejsów jogi  i  jej doświadczeń .

Hatha Yoga

Vinyasa Yoga

Kundalini Yoga

Intuitive Yoga

Aroma Yoga

Slow Yoga

Rejs katamaranem z jogą

Możesz zarezerwować rejs jachtem
połączony z nauką jogi wg B.K.S. Iyengar

 • medytacje o zachodzie słońca na pokładzie
 • praktyka Asan
 • praca z oddechem Pranayama
 • głęboka relaksacja
 • praca z systemem mięśni, kości, powięzi