DLACZEGO JOGA?
„Z czystej przyjemności spotykania się ze swoim ciałem”
Vanda Scaravelli, uczennica BKS Iyengara
Żyjemy w trudnych czasach. Stres towarzyszący nam nieustannie, jest wszechobecny i związany z naszym życiem, spędzanym w ciągłym biegu i szybkim tempie. Stres dosłownie nas zabija ponieważ ciało człowieka nie zostało przystosowanego do ciągłego, permanentnego odczuwania stresu. Zatem jeśli stan stresu przedłuża się, powstają ogromne zmiany w układzie nerwowym, hormonalnym i narządach wewnętrznych, które z czasem tracą zdolność do harmonijnej pracy.
Każdy człowiek reaguje na czynniki powodujące stres w specyficzny dla siebie sposób, oparty na reakcjach umysłu, filtrującego docierające do niego bodźce poprzez dotychczasowe doświadczenia. Skoro jednak każdy reaguje inaczej, można powiedzieć, że każdy poprzez kierowanie swoim umysłem, jest odpowiedzialny za to że żyje w stresie, czy nie. Nie możemy wyeliminować stresu z naszego życia, ale możemy, dzięki wzmacniającej ciało i umysł praktyce jogi, nauczyć sobie lepiej z nim radzić. Praktyka jogi może nam w tym pomóc.
Hatha joga poprzez regularne wykonywanie asan i pranayamy (najbardziej znane aspekty ośmorakiej ścieżki hatha jogi) pomaga zjednoczyć umysł i ciało. Przez zwiększenie świadomości i odczuwania swojego ciała, kierują umysł ku większej równowadze. Pomagają usunąć z organizmu skutki oddziaływania długotrwałego stresu, nagromadzonego w formie napięć, blokad energetycznych i fizjologicznych, pomagają oczyścić i wzmocnić układ nerwowy.
Praktyka hatha jogi pomaga nam w zwiększeniu komfortu we własnym ciele, uświadamianiu sobie jego potrzeb i ograniczeń. Dzięki praktykowaniu jogi coraz łatwiej przychodzi nam zrozumienie, co nam pomaga, a co nam szkodzi. Znajdujemy właściwy stosunek do swojego ciała i zaczynamy rozumieć, że poprzez pracę z ciałem coraz łatwiej możemy docierać do swojego umysłu i panować nad nim, wybierając takie wzorce myślowe, które nam służą i chronią przed stresem.
Mamy zatem cudowną sposobność poznania, jak wzmocnić się na poziomie fizycznym i psychicznym. Praca z ciałem w asanach prowadzi do zwiększenia stabilności psychicznej, zdrowia i lekkości. Pranayama (ćwiczenia oddechowe) dotleniają, regulują ciśnienie krwi, oczyszczają emocje, stabilizują i uspakajają układ nerwowy. Asany i pranayama razem są zatem narzędziem, środkiem do celu, dzięki któremu praktykujący poznaje siebie, oczyszcza swoje ciało, zmysły i umysł.
Joga jest drogą środka, równowagi i braku przemocy w stosunku do siebie i innych. Praktyka jogi przywraca pierwotne uczucie miary i proporcji. Sprowadzeni do własnego ciała, uczymy się na nim grać próbując wydobyć maksymalny rezonans i harmonię. Spokój psychiczny, świadomość i koncentracja, akceptacja, siła jest następstwem długiej, nieprzerwanej, odważnej praktyki. Kluczem do urzeczywistnienia tych jakości w ciele i umyśle jest wytrwałość i regularność.
O ZAJĘCIACH
Zalecenia dla praktykujących (na podstawie „Światła jogi” B.K.S. Iyengara)
Praktyka jogi to praktyka długoletnia – wymagane cechy charakteru – wiara, wytrwałość, konsekwencja, dyscyplina wewnętrzna.
- Do wykonywania asan (pozycji) najlepiej przystępować z pustym żołądkiem (po obfitym posiłku należy odczekać cztery godziny).
- Kąpiel przed i po asanach odświeża ciało i umysł.
- Należy zgłosić nauczycielowi istotne problemy zdrowotne.
- Podczas wykonywania ćwiczeń nie powinno się odczuwać napięcia w twarzy, oczach, uszach ani w oddychaniu.
- Początkowo ćwiczymy z otwartymi oczami – możesz je zamykać dopiero gdy opanujesz asanę.
- Podczas praktyki ciało jest aktywne, mózg bierny, obserwujący i czujny.
- Oddychamy nosem, nie ustami, nie wstrzymujemy oddechu.
- Osoby cierpiące na odklejanie siatkówki oka nie wykonują pozycji odwróconych.
Prawidłowe wykonywanie pozycji przynosi uczucie lekkości w ciele, rześkość, radość i zdrowie.
Żegluj w świat
jogi
Połącz wakacje swoich marzeń z głęboką wewnętrzną podróżą, która jest naprawdę potężna, niezapomniana, radosna i wyjątkowa.
Nasza strona YogaSailing.eu pozwoli ci skorzystać z rejsów jogi i jej doświadczeń.